Kontakt

Na czym polega proteinowy czwartek?

W trzeciej fazie diety Dukana, która została określona fazą utrwalania wagi, każda odchudzająca osoba zetknie się z proteinowymi czwartkami. Nazwa ta została przyjęta umownie i oznacza dzień, w którym należy przyjmować tylko i wyłącznie pełnowartościowe proteiny. Oczywiście niekoniecznie musi to być czwartek. Jeśli ze względów zawodowych lepiej nam będzie odpowiadał wtorek bądź poniedziałek, wówczas śmiało możemy przyjąć każdy inny dzień.

proteinyW proteinowym czwartku najważniejsze jest to, by w wybrany przez siebie dzień przyjmować tylko i wyłącznie czyste proteiny. Jeśli nie będzie to możliwe w danym dniu, wówczas możemy przesunąć termin o kolejny dzień, aczkolwiek nie powinno to stać się naszym stałym i regularnym zwyczajem. Gdy bowiem nie będziemy przestrzegać tego zalecenia, wówczas cały nasz wysiłek może pójść na marne i nie osiągniemy żadnego rezultatu w odchudzaniu się.

Dlaczego dzień proteinowy jest tak istotny?


Każdy, kto zetknął się z dietą Dukana opracowaną przez francuskiego lekarza, doskonale wie, że ta kuracja odchudzająca opiera się w głównej mierze na spożywaniu protein. Z białkiem stykamy się już w czasie pierwszej fazy diety i właściwie ze składnikiem tym stajemy się niemal nierozłączni przez resztę etapów, a nawet do końca życia. W pierwszej fazie diety bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu pełnowartościowych protein, chociaż może to być na samym początku dość duży i ciężki do przejścia szok.

W fazie utrwalania wagi dzień proteinowy ma na celu przede wszystkim uchronić nas przed niepożądanym efektem jo – jo. Dlatego z tego zalecenia nie należy pod żadnym pozorem rezygnować. W ten sposób będzie nam znacznie łatwiej utrwalić ostateczną wagę i przejść do kolejnej fazy diety. W proteinowym dniu możemy sięgać między innymi po ryby (łosoś, halibut, dorsz), twarde sery (zrezygnować natomiast należy z serów miękkich, typu camembert, ser kozi) oraz po chude mięsa (białą szynkę, schab, wołowinę). Na podstawie tych i innych składników w każdy proteinowy dzień należy przyrządzać wartościowe pokarmy.

Jak długo powinien trwać proteinowy czwartek?

Wiele osób zadaje pytanie, jak długo powinien trwać dzień, w trakcie którego jeden raz
w tygodniu do organizmu będą dostarczane tylko i wyłącznie pełnowartościowe proteiny. Jak się okazuje, zgodnie z zaleceniami doktora Dukana, zwyczaj ten powinien być praktykowany do końca życia, zwłaszcza jeśli nie chcemy mieć już problemów związanych z nadwagą czy otyłością.

Proteinowy czwartek jest właściwie jedyny zaleceniem, przypominającym nam o odbytej diecie Dukana. Nawet kiedy przejdziemy już do fazy ostatecznej stabilizacji wagi, nie wolno nam zapominać o jednym dniu proteinowym. Proteinowe czwartki z całą pewnością nie mają być przykrym zwyczajem, ale ułatwieniem w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. By jednak wszystkie utracone kilogramy już do nas nie powróciły, koniecznie jest przestrzeganie tego zalecenia. Warto więc się z nim zaprzyjaźnić i w tym jednym dniu nauczyć się przygotowywać pełnowartościowe posiłki na bazie czystych protein.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.